czwartek, 10 sierpnia 2017

LINIE TRENDU

Linie trendu są jednym z najprostszych, a zarazem jednym z lepszych narzędzi prognostycznych używanych w analizie technicznej.

Linia trendu, jak sama nazwa wskazuje, jest to prosta, która wyznacza ogólną tendencję na rynku. Wyznacza się ją łącząc dwa lub więcej dołków, które znajdują się coraz wyżej w trendzie wzrostowym lub dwa lub więcej szczytów znajdujących się coraz niżej w trendzie spadkowym. Ponieważ w praktyce nie zdarzają się sytuacje, aby połączyć kilka szczytów lub dołków linią prostą, będziemy łączyli tylko dwa dołki, jednak w taki sposób, aby inne szczyty lub dołki znajdowały się możliwie blisko naszej prostej (przykład na obrazku na górze).

Minusem linii trendu jest to, że za ich pomocą nie da się zidentyfikować trendu, który dopiero się tworzy, lecz tylko taki który już jest wyraźny. Dlatego też zawieranie transakcji tylko na podstawie linii trendu nie jest dobrym pomysłem - powinniśmy skorzystać z dodatkowych narzędzi, które pozwolą nam wyznaczyć konkretne miejsce otwarcie i zamknięcia pozycji. Najprostszym sposobem będzie po prostu otwarcie pozycji, gdy notowania pokonają wyraźne wsparcie w trendzie spadkowym bądź opór w trendzie wzrostowym, zaś Stop Lossem mogą być kolejne dołki w trendzie wzrostowym bądź szczyty w trendzie spadkowym. Możemy także skorzystać ze zlecenia Take Profit, które będziemy ustawiać np. na ważnym oporze w trendzie wzrostowym lub wsparciu w trendzie spadkowym, albo na poziomach wyznaczanych przez zakres wybicia z formacji AT itd.

Muszę także zaznaczyć, że linie trendu pomimo swojej prostoty nie będą dobrym narzędziem dla początkujacych traderów - bardzo ciężko jest zweryfikować czy nasza strategia oparta o Trend Line będzie skuteczna czy nie na danych historycznych. Tutaj trzeba działać w czasie rzeczywistym. Wyznaczamy linię trendu, a następnie szukamy poziomów, na których moglibyśmy otworzyć pozycję. Dlatego też, jeżeli chcemy korzystać z tego narzędzia, najpierw polecam długo ćwiczyć nasze umiejętności na rachunku demo, gdzie bez ponoszenia ryzyka, zaczniemy nabierać doświadczenia i wyczucia rynku, które dla dobrego tradera jest niezastąpione.

1 komentarz:

  1. Niestety więcej w górę nie pójdzie, wiecej informacji na temat temat możecie dowiedzieć się z portali branzowych

    OdpowiedzUsuń