sobota, 15 lipca 2017

JAK STWORZYĆ ZYSKOWNY SYSTEM INWESTYCYJNY WG LINDY RASHKE - CZ. 3

Trzecia zasada Lindy Rashke dotycząca budowy przynoszącego zysk systemu inwestycyjnego opiera się na obserwacji charakterystycznych zachowań innych inwestorów, co bezpośrednio przekłada się na kursy. Brzmi ona: Najlepsze dla tradingu odwrócenia występują rano, a nie po południu.









Ta porada jest ważna dla inwestorów, którzy preferują handel o obrębie jednej sesji i działają na lewarowanych instrumentach finansowych - CFD na akcje i indeksy, gdzie nawet na niewielkich ruchach ceny można zarobić przyzwoite pieniądze. Od razu powiem też, że opisywanej tu porady nie polecam stosować na forexie - pary walutowe rządzą się innymi prawami niż akcje i indeksy. To, co może się sprawdzać w przypadku rynku akcyjnego, może doprowadzić do poważnych strat na rynku walutowym.

Przejdźmy jednak do samej porady pani Rashke. Kluczem do jej wykorzystania jest zrozumienie, według jakich zasad porusza się rynek. Nie da się tu mówić o jakimkolwiek schemacie, gdyż każda giełda zachowuje się inaczej i nie istnieją dwie sesje, które przebiegałyby w identyczny sposób - wszystko zależy od tego, jakie dane napływają z rynku i jakie są nastroje inwestorów. Można jednak w tym chaosie zauważyć kilka prawidłowości.

1. Początek sesji jest reakcją na to, co działo się przez noc na innych giełdach - największy wpływ na notowania mają wydarzenia na giełdach europejskich i amerykańskich oraz w mniejszym stopniu azjatyckich i australijskich. Jeżeli na danej giełdzie nie ma handlu posesyjnego (np. na GPW), wtedy istotne wydarzenia na zagranicznych parkietach spowodują, że rynek otworzy się luką - wzrostową albo spadkową z zależności od tego, jaki wydźwięk miały owe wydarzenia. 

2. Po około godzinie rynek zdąży się już uspokoić i teraz wszystko zależy od aktualnych nastrojów, wydarzeń politycznych oraz danych gospodarczych. Jeżeli zdarzenia przebiegają zgodnie z prognozami, wtedy na rynku panuje spokój - wszystkie zdarzenia zostały już bowiem zdyskontowane przez rynek. Co innego, jeżeli jakieś wydarzenie będzie zupełnie inne niż przepowiadali analitycy - wtedy możemy obserować ogromne wzrosty lub spadki - np. po wygranej prezydenta Trumpa. Innym tego typu wydarzeniem jest publikacja najważniejszych danych ekonomicznych, np. stóp procentowych oraz inflacji. Jeżeli publikacja okaże się zupełnie inna niż prognoza, która zakładała że stopy procentowe będą np. delikatnie niższe od obecnych, a tymczasem okazało się że są znacznie wyższe, wtedy rynek zareaguje ogromną czerwoną świeczką spadkową. Podczas publikacji ważnych danych najlepiej być poza rynkiem i ustawić zlecenia oczekujące buy stop i sell stop na najbliższym krótkoterminowym wsparciu bądź oporze, aby załapać się na ewentualny silny ruch cenowy.

3. Godzina 12 - 13 czasu lokalnego to pora lunchu. Wtedy rynek się wycisza i obserwujemy spadek wolumenu.

4. Notowania w godzinach popołudniowych podobnie jak poranna także zależą od aktualnych nastrojów oraz wydarzeń w gospodarce i polityce. Jeżeli tego dnia nie ma publikacji żadnych istotnych danych czy wystąpień publicznych ważnych postaci, wtedy możemy obserwować kontynuację porannego trendu, natomiast jeżeli zostaną opublikowane dane, które będą zaskoczeniem dla rynku, wtedy będziemy znowu będziemy obserwowali odwrócenie trendu. Pani Rashke twierdzi jednak, że nie będzie ono już tak silne, jak to które może nastąpić rano. Sugeruje także, że jeżeli chcemy grać na odwrócenie trendu, powinniśmy szukać okazji do zajęcia pozycji rano.

5. Około godziny przed zamknięciem sesji obserwujemy stopniowy spadek obrotów, jednak na koniec wolumen znowu może wzrosnąć wywołując mocniejszy ruch cen, gdyż wtedy daytraderzy zamykają pozycje, aby nie przetrzymywać ich do następnego dnia i tym samym uniknąć brzydkich niespodzianek, jakie mogą ich zaskoczyć przez noc.

Skoro już wiemy, jakie siły poruszają rynkiem, to musimy teraz zastanowić się, jak to wykorzystać. Niestety nie jest to takie proste i może stanowić problem nawet dla profesjonalnych traderów. Aby określić moment, w którym zajmiemy pozycję na rynku musimy dokonać dodatkowych analiz. Można w tym celu użyć linii trendu, poziomów wsparcia i oporu, wskaźników technicznych np. RSI i zająć pozycję krótką na rynku wtedy gdy, wskaźnik zejdzie poniżej poziomu 30% a długą gdy wzrośnie powyżej 70% albo skorzystać z price action, czyli charakterystycznych układów świec. Należy jednak pamiętać, że kluczem do sukcesu będzie tu odpowiednie zarządzanie ryzykiem i wielkością pozycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz